Part #: H01500UN|Brand: HADLEY|MPN #: H01500UN
Not Found
  • Truck and Trailer
    4-Lever Arms 5.00 in, 7.00 in , 8.00 in and 9.00 in
    Height Control Valve
  • The Hadley 5"/ 7" / 8" / 9" Lever Arm Height Control Valve with Non-Dump Valve features superior lubricants that provide consistent lubrication to protect the valve and ensure its longevity. The universal design allows it to fit most applications, including most performance configurations. The non-dump valve ensures that the valve will not dump fluid when the lever arm is released, making it ideal for applications where fluid loss is not desired. The valve also features a model rate flow rate that provides a perfect balance of reliability and repeatability. With its superior design and construction, this valve is the perfect choice for reliable and repeatable performance. FleetPride is your First Click in Heavy Duty®.